Tanım ve Genel Bakış

Sağlık, insanlarda, bir bireyin çevresiyle başa çıkmak için devam eden fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal yeteneğinin kapsamıdır.

İyi Sağlık, stresle başa çıkmanın ve daha uzun, daha aktif bir yaşam sürmenin merkezinde yer alır.

1948’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güvenilir Kaynak, sağlığı modern yetkililerin hâlâ uyguladığı bir ifadeyle tanımladı.

“Sağlık, yalnızca hastalık veya sakatlığın olmayışı değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.”

1986’da (WHO) Güvenilir Kaynak daha fazla açıklama yaptı:

“Yaşamanın amacı değil, günlük yaşam için bir kaynak. Sağlık, fiziksel kapasitelerin yanı sıra sosyal ve kişisel kaynakları vurgulayan pozitif bir kavramdır.”

Bu, sağlığın kendi içinde bir amaç değil, bireyin daha geniş toplumdaki işlevini destekleyen bir kaynak olduğu anlamına gelir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, anlam ve amaçla dolu dolu bir yaşam sürmenin araçlarını sağlar.

Kliniğimizde sizin için uyguladığımız işlemleri Sağ veya Altta bulunan “Sağlık Menüsü”nden görebilirsiniz.

Türler

Zihinsel ve fiziksel sağlık, muhtemelen en sık tartışılan iki sağlık türüdür.

Manevi, duygusal ve finansal sağlık da genel sağlığa katkıda bulunur. Tıp uzmanları, bunları daha düşük stres seviyelerine ve daha iyi zihinsel ve fiziksel esenliğe bağladılar.

Örneğin, finansal sağlığı daha iyi olan insanlar, finans konusunda daha az endişe duyabilir ve daha düzenli olarak taze yiyecek satın alma araçlarına sahip olabilir. Manevi sağlığı iyi olanlar, iyi bir zihinsel sağlığı besleyen bir sakinlik ve amaç duygusu hissedebilirler.

Sağlıktaki eşitsizlikler hepimizi farklı şekilde etkiler. Sağlık alanındaki sosyal eşitsizliklere ve bunları düzeltmek için neler yapabileceğimize derinlemesine bir bakış için özel merkezimizi ziyaret edin.

Fiziksel sağlık

Fiziksel sağlığı iyi olan bir kişinin bedensel işlevleri ve süreçleri en üst düzeyde çalışıyor olması muhtemeldir.

Bu sadece hastalığın olmamasından kaynaklanmıyor. Düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli dinlenme, tümü sağlığa katkıda bulunur. Kişiler gerektiğinde dengeyi sağlamak için tıbbi tedavi görürler.

Fiziksel refah, hastalık riskini azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeyi içerir. Örneğin fiziksel zindeliği korumak, bir kişinin nefes alma ve kalp fonksiyonunun dayanıklılığını, kas gücünü, esnekliğini ve vücut kompozisyonunu koruyabilir ve geliştirebilir.

Fiziksel sağlığa ve esenliğe özen göstermek ayrıca aşağıdakiler gibi bir yaralanma veya sağlık sorunu riskinin azaltılmasını da içerir:

 • İşyerindeki tehlikeleri en aza indirmek
 • Seks yaparken kontrasepsiyon kullanmak
 • Etkili hijyen uygulamak
 • Tütün, alkol veya yasa dışı uyuşturucu kullanımından kaçınmak
 • Seyahat ederken belirli bir durum veya ülke için önerilen aşıları almak

İyi bir fiziksel sağlık, bir kişinin genel yaşam kalitesini iyileştirmek için zihinsel sağlıkla birlikte çalışabilir.

Örneğin, depresyon gibi akıl hastalıkları, uyuşturucu kullanım bozuklukları riskini artırabilir. Bu, fiziksel sağlığı olumsuz yönde etkilemeye devam edebilir.

Akıl sağlığı

Güvenilir Kaynak ruh sağlığı, bir kişinin duygusal, sosyal ve psikolojik iyiliğini ifade eder. Ruh sağlığı, tam ve aktif bir yaşam tarzının bir parçası olarak fiziksel sağlık kadar önemlidir.

Ruh sağlığını tanımlamak fiziksel sağlıktan daha zordur çünkü birçok psikolojik tanı, bireyin deneyimlerine ilişkin algısına bağlıdır.

Bununla birlikte, testlerdeki gelişmelerle birlikte, doktorlar artık BT taramalarında ve genetik testlerde bazı zihinsel hastalık türlerinin bazı fiziksel belirtilerini tanımlayabilmektedir.

İyi ruh sağlığı, yalnızca depresyon, anksiyete veya başka bir bozukluğun olmamasıyla kategorize edilmez. Aynı zamanda bir kişinin aşağıdakileri yapabilme yeteneğine de bağlıdır:

 • Hayatın tadını çıkar
 • Zor deneyimlerden sonra geri dönün ve zorluklara uyum sağlayın
 • Aile ve finans gibi hayatın farklı unsurlarını dengeleyin
 • Güvende ve güvende hissedin
 • Tam potansiyellerine ulaşın

Fiziksel ve zihinsel sağlığın güçlü bağlantıları vardır. Örneğin, kronik bir hastalık kişinin düzenli görevlerini tamamlama yeteneğini etkiliyorsa, depresyon ve strese yol açabilir. Bu duygular finansal problemlerden veya hareketlilik sorunlarından kaynaklanabilir.

Depresyon veya anoreksi gibi bir akıl hastalığı, vücut ağırlığını ve genel işlevi etkileyebilir.

“Sağlık” ayrı bir dizi faktörden ziyade bir bütün olarak yaklaşmak önemlidir. Tüm sağlık türleri birbiriyle bağlantılıdır ve insanlar, sağlığın anahtarı olarak genel esenliği ve dengeyi hedeflemelidir.

“Royal Life Klinik” olarak Sağlığınız İçin Çeşitli Tamamlayıcı Tıp ve Tedavi Hizmetleri Sunmaktadır. Kliniğimizde sizin için uyguladığımız işlemleri Sağ veya Altta bulunan “Sağlık Menüsü”nden görebilirsiniz.

Ne yapmalıyım?

Saç Dökülmesi,Saç Kaybı Bizimle Çözelim. “Royal Life Clinic” olarak Uzman Doktorlarımız ve en iyi sonuçları veren Ekibimiz ile birlikte Sağ Yan Menü veya Alt menüden istediğiniz yöntemi seçiyoruz. Ardından Bir Randevu Alıp Sizi burada bekliyoruz.

15 Yıllık Tecrübemiz ve Ekibimizle Sizin İçin En Uygun Fiyatı ve En Mükemmel Sonucu Sağlıyoruz! Bizim İçin Önemli Olan Sizin Mutluluğunuzdur.

Ayrıca Havalimanına yakın olduğumuz için Havalimanından Transfer+Konaklama+Hizmetimizi Aynı Anda veya Dilediğiniz Zamanda Sizlere Sunmaktayız. Tek Yapmanız Gereken Aşağıdaki Formu Doldurup Bize Göndermeniz. Sizinle iletişime geçmek için sabırsızlanıyoruz!

Dilerseniz Hizmetlerimiz hakkında soru sormak için sol üst köşedeki sosyal medya kanalımızdan direkt olarak bize soru sorabilirsiniz.
Şimdi; Siz Bir Randevu Al

Ayrıca “SAĞLIK” hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurarak Danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

  Royal Life Clinic

  Royal Life Clinic © 2023.​ 2023 WITPUBLICIS.Tüm Hakkı Saklıdır. Kullanım Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası